Wiadomości - strona główna Włocławek - wiadomości

Nieodpłatne porady prawne we Włocławku

          Nieodpłatne porady prawne

Nieprzerwanie mieszkańcy naszego miasta  korzystać mogą  z  nieodpłatnych porad prawnych.

Udzielanie porad  odbywa się zgodnie z aktualnymi zaleceniami  Ministra Sprawiedliwości z dn. 23 czerwca br. Zalecenia te obejmą kontynuację udzielania  prawnych porad w sposób zdalny i tryb ten utrzymujemy, ale zasady pozostają niezmienne, wg. ustalonych od początku reguł. Do końca września br. skorzystało z tych porad 1 198 mieszkańców naszego miasta, pomimo utrudnień spowodowanych przez COVID-19.

W ramach takiej nieodpłatnej porady prawnej otrzymują państwo:

  • Informację nt.  obowiązującego stanu prawnego oraz o przysługujących Państwu prawach i obowiązkach, także tych dotyczących toczącego  się postępowania przygotowawczego, administracyjnego, sądowego lub sądowo administracyjnego
  • wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,
  • projekt pisma w sprawach prawnych, poza pismami  procesowymi w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo administracyjnym,
  • projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań,
  • porady z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, drogowego, czy  spadkowego
  • nieodpłatną mediację.

 Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Z nieodpłatnych porad oraz mediacji skorzystać może każdy mieszkaniec Włocławka, który nie może pozwolić sobie na porady odpłatne i który złoży odpowiednie oświadczenie.

Zasady otrzymania porady są proste. Wystarczy napisać email pod adres  npp@um.wloclawek.pl  , lub zadzwonić pod nr 54 414-49-20. Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta od poniedziałku do piątku między w  godz. 9.00 –  11.00, gdzie po rejestracji uzgodnią Państwo dokładny termin zdalnego „spotkania” z adwokatem. Adwokat oddzwoni na podany nr kontaktowy i w ten sposób doradzi  rozwiązanie problemu prawnego. To wszystko.

Udzielanie nieodpłatnych porad prawnych oraz pomoc w mediacjach  odbywa się w sposób ciągły od poniedziałku do piątku: w godz. w godz.8.30-12.30 lub 14.00-18.00 oraz 15.00-19.00 w zależności od stacjonarnego punktu przyjęć przypisanego konkretnemu adwokatowi lub radcy prawnemu pracującemu tam przed   wybuchem pandemii.  W związku z powyższym, podczas  rejestracji, na podstawie podanego adresu, skierowani zostaną Państwo do adwokata najbliższego miejscu zamieszkania.

Nie ma kolejek. Zapraszam i gorąco zachęcam do  korzystania z  tej formy  pomocy. Nasza wiedza  na temat możliwości rozwiązania problemów prawnych na pewno na tym zyska. .