Powiat Włocławski

25 WRZEŚNIA NASTĄPIŁO OFICJALNE OTWARCIE BOISKA SPORTOWEGO W KAZANIU GMINA LUBRANIEC. PRZECIĘCIA WSTĘGI DOKONAŁ BURMISTRZ LUBRŃCA STANISŁAW BUDZYŃSKI ,KTÓRY NIE UKRYWAŁ SWOJEGO ZADOWOLENIA I W TYM MIEJSCU POSZIĘKOWAŁ WSZYSTKIM ZANGAŻOWANYM ZA WSPARCIE..WSTĘGĘ PRZECIĘŁA RÓWNIEŻ KIEROWNIK KGW KAZANIOKI MAGDALENA PAWŁOWSKA,KTÓRA PODCZAS TEJ UROCZYSTOŚCI SKORZYSTAŁA Z OKAZJI ABY ZORGANIZOWAĆ WRAZ KOŁEM KGW KAZANIOKI FESTYN PODCZAS KTÓREGO MOŻNA BYŁO SIĘ ZASZCZEPIĆ Z OTWARCIA NOWEGO BOISKA NAJBARDZIEJ CIESZĄ SIĘ NAJMŁODSI I MŁODZIEŻ -. OCZYWIŚCIE W TYM DNIU ROZEGRANO PIERWSZY MECZ TOWARZYSKI -DRUŻYNA MŁODZIEŻY Z LOKALNEGO KLUBU SPORTOWEGO KONTRA STARSI. STAROSTA WŁOCŁAWSKI ROMAN GOŁĘBIEWSKI WSPIERA TAKIE WYDARZENIA I WRAZ Z RADNYMI POWIATU WRĘCZYŁ CZEKI I POGRATULOWAŁ WŁADZOM GMINY LUBRANIEC ZA ZREALIZOWANIE INWESTYCJI.

25 WRZESNIA ZOSTAŁ OTWARTY W SZPETALU GÓRNYM NOWY SKLEP DUBIELAK -DUBIMEX. ZAPRASZAMY NA ZAKUPY I ŻYCZYMY SMACZNEGO

09 września na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu. odbyła się XII edycja „Warsztatów polowych” poświęconych uprawie buraka cukrowego. Wszystkich zaproszonych gości powitał dyr. Szkoły mgr inż. Kazimierz Rojewski oraz przybliżył na czym polegają takie warsztaty oraz strukturę szkoły . Oficjalnego otwarcia dokonała Pani wice Minister Rolnictwa i rozwoju wsi Poseł RP ANNA GEMBICKA NA TEMAT Uprawy buraka cukrowego i rzepaku ozimego w technologii strip-till w aspekcie wilgotności gleb – GŁOS ZABRAŁ dr inż. Lech Gałęzewski Kolejnym ważnym gościem warsztatów był REKTOR KUJAWSKIEJ SZKOŁY WYŻSZEJ dr inż. Adam Rejmak A TEMATEM BYŁA Logistyka gwarancją rozwoju rolnictwa O Perspektywach rozwoju Krajowej Spółki Cukrowej powiedział nam Prezes Krzysztof Kowa. PONADTO PODCZAS WARTATÓW MOŻNA BYŁO ZWIEDZAĆ -poletka doświadczalne oraz zapoznać się z kolekcją odmian firm nasiennych i ochrony roślin Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszył się PARK MASZYN CZYLI Wystawa i pokazy pracy maszyn i ciągników rolniczych. Młodzież chętnie opowiadała dlaczego właśnie taką szkołę wybrała i skąd takie zainteresowania Nie jest to jednak ostania ważna uroczystość w tej szkole gdyż już 25 września odbędą się obchody 95 lecia ZESPOŁU SZKÓŁ W STARYM BRZEŚCIU. Na zakończenie XII edycji „Warsztatów polowych” poświęconych uprawie buraka cukrowego uczennice z ZSCKR wszystkich gości poczęstowały smaczną grochówką i kiełbaską z grila. Na kolejne warsztaty zapraszamy za rok.

22 sierpnia Dożynki w Gminie Włocławek miejscowość Smólnik.

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla województwa kujawsko-pomorskiego przekazano 527 594 411,45 zł, z czego 197 594 411,45 zł w ramach części wnioskowej. Przedstawiciele gmin i powiatów, z zachowaniem reżimu sanitarnego, otrzymali dziś we włocławskiej Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego czeki z kwotami wsparcia w ramach RFIL w obecności Wicewojewody Józefa Ramlau, Wiceminister Anny Gembickiej, Poseł dr Joanny Borowiak oraz Senatora Józefa Łyczaka Z tych środków zostaną sfinansowane m.in. budowa Powiatowego Centrum Zdrowia we Włocławku, również przebudowa gminnej oczyszczalni ścieków w gminie Boniewo, w Brześciu Kujawskim budowa i przebudowa bazy oświatowej, w gminie Choceń mechaniczna-biologiczna oczyszczalnia ścieków, w Izbicy Kujawskiej osiedlowe drogi gminne z ciągami pieszo-rowerowymi, natomiast w gminie Lubień Kujawski przebudowa ciągu budynków użyteczności publicznej - Centrum Kultury, remizy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz budynku Biblioteki Miejskiej. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych jest programem bezzwrotnej pomocy finansowej dla samorządów z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów, których gminne dochody zostały mocno uszczuplone z powodu skutków pandemii. Samorządy w ramach pierwszego etapu programu otrzymały już 6 mld zł. Dzięki temu gminy i powiaty realizują inwestycji typu budowa i remont dróg, modernizację i doposażenie szpitali oraz przychodni, a także remonty szkół. W drugim etapie konkursu kolejna kwota 6 mld złotych sfinansuje inwestycje blisko mieszkańców. W ten sposób w równym stopniu zostaną wsparte zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości."

Prace przy budowie nowoczesnego budynku Brzeskiego Centrum Kultury nie zwalniają tempa. Do końca tego roku powstanie trzykondygnacyjny obiekt wielobryłowy. Będzie to obiekt na miarę XXI wieku. Wewnątrz znajdzie się przestrzeń na widowiskową salę wielofunkcyjną z zapleczem, część muzealną i edukacyjną z salami do zajęć indywidualnych, salą komputerową, plastyczną i do zajęć tanecznych oraz część z przeznaczeniem na Ochotniczą Straż Pożarną. Wykonawcą zadania jest firma WIKSBUD z Lipna. Zgodnie z podpisaną umową, nadzór inwestorski nad całością inwestycji sprawuje firma MBI Spółka z o.o. z Włocławka. W wyniku postępowania przetargowego dotyczącego przedsięwzięcia „Wyposażenie części muzealno – archeologicznej w budowanym Centrum Kultury i Historii” wyłoniono wykonawcę inwestycji - firmę Adventure Ekspozycje Sp. z o. o. z Katowic. Multimedialna i interaktywna wystawa nawiązuje do szerszego kontekstu historycznego. Pokazuje znaczenie Brześcia w odniesieniu do regionu i kraju. Prezentuje wydarzenia w szerokim kontekście nawiązując do ówczesnej sytuacji w Europie i świecie. Wystawa zostanie podzielona na dwie części: - aranżacja i wyposażenie parteru o powierzchni 254 m2, - aranżacja i wyposażenie antresoli o powierzchni 166 m2. Zgodnie z deklaracjami, zakończenie prac zaplanowano na grudzień 2020 r.

Badminton jest sportem dla każdego, o czym mogli przekonać niedowiarków uczestnicy VI Walentynkowego Turnieju Badmintona Gier Mieszanych, jaki 16 lutego odbył się w hali sportowej szkoły Podstawowej w Smólniku. W tym roku w turnieju wzięła udział 18 par. Turniej rozgrywany był w nieco zmienionej formule niż w roku ubiegłym, tym razem o zwycięstwo walczono w dwóch grupach: młodzieży oraz młodzieży starszej. Zwycięzcy obu grup otrzymywali puchary ufundowane przez UKS "START" Smólnik. Po czterech godzinach współzawodnictwa wyłoniono zwycięzców, którymi zostali Katarzyna Chojniak i Krzysztof Kurzawski reprezentujący Anwil Team/Stowarzyszenie Autostrada, która w meczu finałowym pokonała Karolinę Jankowską i Pawła Strucińskiego - Stowarzyszenie Autostrada. Trzecie miejsce zajęli Państwo Małgorzata i Sławomir Jabłońscy z Włocławka oraz Elżbieta i Jacek Goliszewscy reprezentujący UKS " START " Smólnik W kategorii młodzieży zwyciężyła para Lidia Figiel i Eryk Supiński - UKS " START " Smólnik, która w meczu finałowym zwyciężyła parę Anita Wąsowska, Michał Ledzion. Trzecie miejsce zajęła para Nikola Proszkiewicz, Bartłomiej Zasada i Gabriela Michalska, Dominik Nowacki. Dla wszystkich uczestników turnieju organizatorzy przygotowali pamiątkowe medale oraz dyplomy. Wśród startujących zaś rozlosowane vouchery do Pizzerii. Szczęście uśmiechnęło się do Państwa Elżbiety i Macieja Ślubowskich oraz do Eryka Supińskiego. Turniej doszedł do skutku dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Orlen, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i Gminy Włocławek. Najbliższy turniej, na jaki zapraszamy to IV Kobiecy Turniej Badmintona "Babskie Granie", który odbędzie się w dniu 8 marca 2019 oczywiście w Smólniku.

6 STYCZNIA 2020 W LUBANIU ULICAMI GMINY PRZESZEDŁ BARWNY ORSZAK TRZECH KRÓLI. Więcej informacji już 7 stycznia w Radiu Hit po godz.12.00 w audycji Przegląd Wydarzeń z Regionu.

WIGILIA W AEROKLUBIE WŁOCŁAWSKIM – 13.12.2019 13 grudnia w budynku portowym na Lotnisku w Kruszynie odbyło się spotkanie opłatkowe wszystkich członków Aeroklubu. Na wigilijny wieczór zaprosił Prezes Aeroklubu Włocławskiego – Sławomir Sarnowski oraz Dyrektor Marek Koziński . Była to niepowtarzalna okazja do złożenia sobie życzeń oraz do spotkania pokoleniowego. Opłatek poświęcił i życzenia przybyłym gościom złożył Ksiądz prałat Sławomir Deręgowski. Spotkanie opłatkowe swoją obecnością zaszczycili Starosta Włocławski Roman Gołębiewski wraz z Panią Wójt Magdaleną Korpolak-Komorowską.

KONCERT ŚWIĄTECZNY W LUBIENIU KUJAWSKIM.

PGNiG uruchomiło instalację osuszania gazu na gazociągu jamalskim 12 grudnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozpoczęło rozruch instalacji do osuszania gazu ziemnego w Mikanowie koło Włocławka na wyjściu z gazociągu jamalskiego. Wydajność instalacji to 8,5 mld m3 rocznie. 1 Zawodniony gaz z Rosji nie jest już zagrożeniem dla Polski – Spółka PGNiG SA rozpoczyna rozruch instalacji osuszania gazu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczyna rozruch instalacji do osuszania gazu ziemnego w Mikanowie w województwie kujawsko-pomorskim. Instalacja umiejscowiona jest na wyjściu z gazociągu jamalskiego i umożliwia osuszenie zawodnionego gazu celem jego bezpiecznego wprowadzenia do krajowego systemu przesyłowego. Latem 2017 roku zawodniony gaz wysłany z Rosji gazociągiem jamalskim spowodował odcięcie polskich odbiorców gazu od tej drogi zaopatrzenia. – To inwestycja o absolutnie kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski. Chcemy być całkowicie niezależni od wschodniego dostawcy, pod każdym względem – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Wyniki najnowszych badań opinii społecznej pokazują, że działania spółki w tym zakresie wpisują się w oczekiwania Polaków. Aż 84% respondentów uznało, że Polska powinna rozwijać współpracę z innymi dostawcami na rzecz rezygnacji z rosyjskiego gazu, dlatego m.in. w listopadzie poinformowaliśmy Gazprom o decyzji PGNiG o nieprzedłużaniu kontraktu jamalskiego po 2022 roku. Instalacja do osuszania strumienia gazu została zbudowana w Mikanowie (powiat włocławski), w jednym z dwóch punktów połączenia gazociągu jamalskiego z krajowym systemem przesyłowym. – Cząsteczki wody w gazie stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla systemu przesyłowego i jeszcze większe dla gazociągów dystrybucyjnych. Jeżeli w gazie tłoczonym pod wysokim ciśnieniem jest woda, to po jego rozprężeniu mogą wytrącić się hydraty, które są mieszaniną wody i metanu w formie bezpostaciowej, tzw. żelu, i zablokować przepływ paliwa do gazociągu niższego ciśnienia. Do tej pory wszystko, co mogliśmy zrobić w przypadku wykrycia zawodnienia gazu, to zamknąć punkty wyjścia z gazociągu jamalskiego i nie korzystać z przesyłanego nim paliwa. W okresach zwiększonego zapotrzebowania, na przykład zimą, groziłoby to odcięciem dostaw gazu do odbiorców – wyjaśnił Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. Działanie nowej instalacji PGNiG polega na tym, że w przypadku wykrycia zawodnienia, gaz zostanie przekierowany do instalacji składającej się z kolumn absorpcyjnych, w których czynnikiem wychwytującym cząsteczki wody jest glikol. Po osuszeniu, gaz trafi ponownie do sieci gazociągowej. Instalacja ma wydajność 24 mln m sześc. gazu na dobę, więc jest w stanie osuszyć na bieżąco cały wolumen gazu, który płynie z gazociągu jamalskiego do krajowego systemu przesyłowego połączeniem we Włocławku. Instalacja, po napełnieniu gazem i testach rozruchowych, osiągnie pełną sprawność w ciągu 7 dni. Jak podkreśla Piotr Woźniak, instalacje do osuszania gazu od dawna działają na gazociągu jamalskim, ale dopiero po niemieckiej stronie, w miejscowości Mallnow. Dlatego zawodnienie gazu latem 2017 roku uderzyło tylko w polskich odbiorców. – Od dawna potrzebowaliśmy takiej instalacji. Dopóki jesteśmy związani kontraktem jamalskim, dopóty musimy liczyć się z ryzykiem nieuzasadnionych zakłóceń w dostawach, które mogą zagrozić ciągłości zaopatrzenia w gaz polskich odbiorców – wyjaśnił Prezes PGNiG. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 26 kwietnia 2019 roku. Szybkie tempo budowy pozwoliło ukończyć instalację na początku sezonu zimowego, kiedy konsekwencje zawodnienia gazu byłyby najpoważniejsze. Od 2004 roku, Polska doświadczyła aż 7 nieuzasadnionych przerw w dostawach gazu z kierunku wschodniego. Najdłuższa trwała od września 2014 do marca 2015 roku, kiedy do krajowego systemu przesyłowego trafiało o 20 proc. paliwa mniej niż zamówiło PGNiG. W czerwcu 2017 roku, po odcięciu dostawz gazociągu jamalskiego do Polski z powodu zawodnienia gazu, redukcja dostaw sięgnęła 30 procent. Krajowi odbiorcy nie odczuli tego ze względu na niskie zapotrzebowanie na paliwo, które można było uzupełnić zapasami gazu zgromadzonymi w magazynach. Zgodnie ze strategią PGNiG na lata 2017-2022, Spółka prowadzi działania na rzecz dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu. Od 2023 roku, krajowe zapotrzebowanie na gaz będzie zaspokajane dostawami gazu skroplonego (LNG) do terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, gazem norweskim dostarczanym gazociągiem Baltic Pipe oraz ze złóż krajowych.

5 grudnia w siedzibie Urzędu Miejskiego w Lubrańcu odbyło się uroczyste wręczenie nagrody marszałka województwa kujawsko-pomorskiego pn. Pomysłowy witacz dożynkowy 2019”.

W Lubaniu Koło  Gospodyń Wiejskich na czele z Panią Wójt Larysą Krzyżańską oraz Przewodniczącą  Panią Jadwigą  Krusińską zorganizowało degustacje czerniny i wszelkiego rodzaju innych pyszności z kaczki. Zaproszonym gościom wszystko bardzo smakowało. Pierwsze w Lubaniu Święto kaczyny  było zorganizowane również na okoliczność 25 lecia pracy w  KGW Pani Jadwigi Krusińskiej, która na koniec spotkania przygotowała dla wszystkich miłe niespodzianki.

W odrestaurowanym kompleksie pałacowym w Wieńcu w powiecie włocławskim powstanie Kujawskie Centrum Muzyki, prowadzone przez marszałkowski Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Dziś (10 października) start inwestycji za blisko 27 milionów złotych. Planowane zakończenie latem przyszłego roku. Zdjęcia do pobrania po wydarzeniu: https://fromsmash.com/wieniec10102019 - Chcemy, by wspaniały wieniecki kompleks pałacowo-parkowy znowu żył i służył ludziom. Zakładamy, że odbywać się tu będą duże i ważne wydarzenia kulturalne – koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy – a także warsztaty i spotkania muzyczne. Kujawskie Centrum Muzyki będzie ważnym punktem na kulturalnej mapie województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Zespół, jeden z najbardziej okazałych tego typu obiektów w Kujawsko-Pomorskiem, tworzą nawiązujący do włoskiego renesansu dziewiętnastowieczny pałac (blisko 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) i zbudowany z stylu angielskiego neogotyku także dziewiętnastowieczny tak zwany stary pałac (nieco ponad 400 metrów kwadratowych) oraz ośmiohektarowy park. Przed wojną należał do bankierskiej rodziny Kronenbergów, po wojnie mieściły się tu sanatorium i szpital przeciwgruźliczy. Rozpoczynająca się właśnie inwestycja obejmuje remont, przebudowę i modernizację budynków oraz odrestaurowanie parku. Inwestorem jest marszałkowski Teatr Muzyczny, który administruje pałacem i przyległościami w imieniu samorządu województwa. Powstaną sala widowiskowo-koncertowa, sale prób, sale konferencyjne i warsztatowe, garderoby dla artystów, pokoje gościnne i zaplecze administracyjne. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wykonawcą, który przejmuje dziś obiekt na czas prowadzenia robót, jest konsorcjum grudziądzkich firm (JPD, Zakład Budowlany Krupiński i Clima Komfort).

Tradycyjne smaki, wyjątkowe regionalne potrawy, to nie wszystkie powody, dla których w niedziele 6 października warto było pojawić się w Majątku Kaniewo. Festiwal „Obrzędowość na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej” zgromadził kilkuset uczestników z całego regionu. Koła Gospodyń Wiejskich Prezentowały swoje kulinarne talenty. Można było spróbować kujawskiej kuchni i sięgnąć do serca kulturalnego dziedzictwa regionu w najlepszy możliwy sposób – przez żołądek. Festiwal stanowił zwieńczenie akcji, którą organizatorzy prowadzili we współpracy z gospodyniami z KGW. To właśnie one nadsyłały swoje autorskie przepisy do publikacji, którą promowała niedzielna impreza. Oprócz prezentacji swoich specjałów gospodynie rywalizowały w konkursie kulinarnym. "Ryba na Polskim stole”. Kulinarne perełki oceniali : prof. Jarosław Dumanowski, Tomasz Welter, Wojciech Grześkowiak oraz doskonale znana Ewa Wachowicz. Pierwsze miejsce Zajęło KGW Ossówko, drugie KGW Śmiłowice, trzecie KGW Michałowo, przyznano również dwa wyróżnienia dla KGW Poziomka oraz KGW Fajne Babki z Józefowa. Nagrody wręczała Pani Anna Gembicka, która aktywnie wspiera Koła w ich działaniach Na scenie zaprezentował się tego dnia zespół Baby Full, czyli „młodsza wersja” grupy Bayer Full złożona z rodzeństwa Świerzyńskich. Podczas Festiwalu funkcjonowało również miasteczko medyczne, osoby które pojawiły się tego dnia na miejscu imprezy mogły skorzystać z mammobus z Centrum Onkologii w Bydgoszczy, dentobus – świadczącego badania stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, można też było zbadać znamiona skóry za pomocą dermatoskopu oraz wykonać badania ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru.

W dniu 28 września w Hali ZST we Włocławku odbyły się Otwarte Mistrzostwa Włocławka Dzieci w Badmintonie. Turniej ten był pierwszym turniejem w rozegranym w ramach Kujawsko - Pomorskiej Ligi Młodych Talentów. W turnieju wzięło udział 38 zawodników z Włocławka, Torunia, Sławska Wielkiego, Złotori i Smólnika. Najwięcej emocji przysporzył i na najwyższym poziome stał mecz chłopców z klas V-VI między Tymoteuszem Ciesielskim - TMT Toruń, a Bartłomiejem Zasadą, którzy po rozegranym wcześniej meczu grupowym, który wygrał Tymoteusz ponownie spotkali się w finale. Tu jednak po bardzo dobrym spotkaniu wygrał Bartłomiej Zasada ( 21:17 i 29:27 ). W poszczególnych kategoriach zwyciężali: Chłopcy 2011 i młodsi 1. Jakub Szymański - UKS "START" Smólnik 2. Wojciech Kubiak - Przedszkole nr. 36 Włocławek 3. Piotr Grzelak - Włocławek Dziewczęta 2012-2011 1. Dorau Marianna - TMT Toruń 2. Pindel Monika - SP Sławsk Wielki 3. Szczupak Magdalena - SP Sławsk Wielki Dziewczęta 2010-2007 1. Oliwia Kamińska - UKS "START" Smólnik 2. Zofia Zamerska - UKS "START" Smólnik 3. Zdziarska Natalia - SP Sławsk Wielki Chłopcy 2010-2009 1. Kowalski Kacper - SP Sławsk Wielki 2. Jakub Łuczka - Sławsk Wielki 3. Jakub Figiel - UKS "START" Smólnik Adam Zamerski - UKS "START" Smólnik Chłopcy 2008-2007 1. Bartłomiej Zasada - UKS "START" Smólnik 2. Tymoteusz Ciesielski - TMT Toruń 3. Adam Kowalski - SP Sławsk Wielki Sadowski Sebastian - UKS "START" Smólnik Dziewczęta 2006-2005 1. Lidia Figiel - UKS "START" Smólnik 2. Wiktoria Łuczka - SP Sławsk Wielki 3. Anita Wąsowska - UKS "START" Smólnik Barbara Jaźwiedzka - Zespół Szkół Muzycznych Włocławek Chłopcy 2006-2005 1. Mateusz Dorau - TMT Toruń 2. Michał Jetka - SP Sławsk Wielki 3. Przemysław Kamiński - UKS "START" Smólnik Jakub Zamerski - UKS "START" Smólnik Organizatorem turnieju był Uczniowski Klub Sportowy "START" Smólnik przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Włocławek. Turniej był też jednym z elementów obchodów we Włocławku Europejskiego Tygodnia Sportu. Wśród wszystkich uczestników turnieju organizatorzy rozlosowali sprzęt sportowy i gadżety związane z EST. Już teraz zapraszamy wszystkich miłośników badmintona na Otwarte Mistrzostwa Powiatu Włocławskiego, które w dniu 12 października odbędą się w Smólniku. Wszystkich chętnych do udziału zapraszamy do zapisów pod numer 785 474 000.

WIELKA WODA I JEJ WYSOKOŚĆ SKARPA, CZYLI Z WIZYTĄ W ZARZECZEWIE To był mocny debiut w kalendarzu Mazovii: miejscówka w Zarzeczewie robiła wrażenie świetnie położoną bazą zawodów oraz udanym miksem znanych, trudnych fragmentów XC z zupełnie nowymi przeszkodami. Meldując się w rowerowym miasteczku, dało się niemal posłyszeć chlupanie milionów hektolitrów wody, przelewających się w każdej chwili w położonym niedaleko zalewie wiślanym przy włocławskiej tamie. Wrażenie było jeszcze silniejsze, gdy zobaczyło się już rozciągającą się przed oczami wielką wodę. W takiej chwili dało się poczuć moc natury – tej samej natury, która rządzi nie tylko na wodzie, ale również na lądzie stałym. Tej samej natury, z którą setki zawodniczek i zawodników musieli mierzyć się na wszystkich dystansach przygotowanych przez Cezarego Zamanę. Swe najgroźniejsze oblicze przyroda pokazała na Pro oraz ½ Pro. To tam kolarzom przyszło jechać na rasowej sekcji XC. Żartów nie było, bo i natura wcale się tam nie uśmiechała – szczerzyła raczej kły, starając się na dziesiątki różnych sposobów utrudnić płynną jazdę peletonu przedzierającego się przez kolejne kilometry tego fragmentu. Życie utrudnił też odcinek specjalny Continental. Chwilę zawahania oraz dreszcze w nogach można było poczuć przejeżdżając skarpą, stanowiącą niewątpliwie jedną z większych – dosłownie i w przenośni – atrakcję maratonu w Zarzeczewie. „Mówi się, że dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Przyglądając się emocjom towarzyszącym kolarzom na trasie, jestem pewien, że Zarzeczewo perfekcyjnie wykorzystało swoją szansę” – deklaruje Cezary Zamana, dyrektor sportowy Cisowianka Mazovia MTB Marathon. „Maraton miał piękną oprawę i trudno wierzyć, aby komuś okoliczne widoki nie zapadły na długo w pamięć. Podobnie zresztą jak sama trasa z najciekawszą w tym sezonie sekcją XC” – dodaje. Nie byłoby tak udanego debiutu w ogólnopolskim kalendarzu zawodów MTB, gdyby nie udana współpraca organizatorów maratonu z władzami samorządowymi: Gminą Fabianki oraz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą. Dla włodarzy była to bardzo ważna impreza, stąd ich obecność w miasteczku rowerowym. Zawodników najpierw dopingowali, a następnie dekorowali wyróżnieniami wójt gminy Fabianki Zbigniew Słomski i wiceprzewodniczący Rady Gminy Fabianki Kazimierz Falkowski, burmistrz Dobrzynia nad Wisłą Piotr Wiśniewski, a także starosta włocławski Roman Gołębiewski. Najlepsze wspomnienia z Zarzeczewa wywiozą z pewnością triumfatorzy klasyfikacji na najlepszego mieszkańca Gminy Fabianki oraz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą. Na niełatwym dystansie ½ Pro bezkonkurencyjny okazał się Damian Ptaszyński (01:40:29). Na dystansie Fit najszybszy okazał się Michał Bieniecki z WSKG Rowery Jamróz Terbud Team (01:09:53). W Zarzeczewie znakomicie bawiły się też przedszkolaki. To do nich przyjechała znana z telewizji Rybka MiniMini, organizując darmowe rowerowe zawody dla dziesiątków maluchów. Podczas maratonu rozstrzygnięto również rywalizację w pucharze Continental MTB Kujawy i Pomorze. Oznacza to, że w tym sezonie pozostały jeszcze tylko dwie niewiadome: ostateczny kształt klasyfikacji generalnej za sezon 2019 oraz puchar Continental MTB Mazowsze. Rozstrzygnięcia nastąpią podczas dwóch finałowych maratonów Mazovii: w Józefowie (22 września) oraz Piasecznie (5 października). Wyniki: Pro Kobiety, kat. Open 1. Kuszmider Magdalena , IFON KolarzKlub, 02:15:30 Pro Mężczyźni, kat. Open 1. Borowicz Bartek, COZMOBIKE TEAM, 01:46:04 2. Perkowski Damian, PT Mazury Team Ełk, 01:46:06 3. Ziółkowski Jarosław, IFON KolarzKlub, 01:51:43 ½Pro Kobiety, kat. Open 1. Lutecka Małgorzata, IFON KolarzKlub, 01:29:19 2. Kołatka Anna, Cryospace Olsztyn, 01:29:20 3. Sobczuk Joanna, Wodociągi Warszawskie, 01:39:22 ½Pro Mężczyźni, kat. Open 1. Marchlewski Marcin , KOMOBIKE SCOTT, 01:17:59 2. Okruciński Kacper, WSKG Rowery Jamróz Terbud Team, 01:18:12 3. Górnicki Marcin, Kross Staff Team, 01:18:13 Fit Kobiety, kat. Open 1. Gajewska Julia , Akademia Michała Podlaskiego UKS Victoria Radzymin, 00:59:12 2. Dykalska Martyna, cykliści Rypin, 01:02:30 3. Wielgo Natalia , RKS Family Active Tłuszcz, 01:02:5 Fit Mężczyźni, kat. Open 1. Bejm Bartosz, BejmTeam, 00:50:48 2. Lech Michał, AM Cycling Team, 00:52:08 3. Kuczwalski Mikołaj, Sara Workwear Wheel Brothers Racing, 00:52:16

29 września  Szkoła Podstawowa  w Brześciu Kuj. obchodziła  Jubileusz  100 -lecia Szkoły,  Program Jubileuszu: 9.00 – Msza Święta w Kościele św. Stanisława w Brześciu Kujawskim,  następnie przemarsz do szkoły 11.00 – część oficjalna, 12.30 – przerwa, poczęstunek, 13.00 – część artystyczna, 15.30 – spotkania koleżeńskie w klasach,  19.00 – bal absolwentów w restauracji Sonata w Brześciu Kujawskim.  PATRONAT HONOROWY:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Województwo Kujawsko - Pomorskie  Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy  Niepodległa POLSKA STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI