Kultura - strona główna powiat Aleksandrowski - Kultura powiat Lipnowski - Kultura powiat Radziejowski - Kultura powiat Toruński - Kultura powiat Włocławski - Kultura powiat Włocławski - Wiadomości Wiadomość 0 Włocławek - kultura Włocławek - wiadomości

Kujawsko-pomorskie jest najczęściej śmiejącym się województwem!

Zapytaliśmy Polaków, w jaki sposób najchętniej dzielą się uśmiechem. Wyniki wskazują, że kujawsko-pomorskie jest najczęściej śmiejącym się województwem!

Firma Mars Polska zapytała Polaków o ich stosunek do uśmiechu oraz o to, jak często dzielimy się nim z otoczeniem. Okazuje się, że mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego są wyjątkowo skorzy do uśmiechu. Łącznie aż ponad 90% badanych w tym regionie deklaruje, że uśmiecha się często lub nawet częściej niż ma na to ochotę[1].

„Śmiech to zdrowie” bez względu na wiek. Osoby, które często się uśmiechają, są postrzegane jako szczęśliwe i czerpiące radość z życia. Ośmiu na dziesięciu badanych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego deklaruje, że uśmiecha się tak często, jak tego potrzebuje, a co ósma osoba nawet częściej![2] W województwie kujawsko-pomorskim najbardziej lubianą formą wyrażania radości jest uśmiech, w którym odsłaniamy zęby. Preferuje go ponad 40% badanych, a aż co trzeci mieszkaniec tego regionu w ten właśnie sposób najczęściej uśmiecha się na co dzień[3].

Czy uśmiech znika z twarzy Polaków, gdy stają się starsi? W ankietach przeprowadzonych na próbie ponad 1000 badanych, aż przeszło 30% respondentów z całej Polski deklaruje, że z wiekiem zdarza im się uśmiechać coraz mniej[4]. Dorośli śmieją się średnio aż 14 razy rzadziej niż dzieci[5]. Z kolei w Kujawsko-Pomorskim do rzadszego uśmiechu wraz z wiekiem przyznaje się co trzeci badany[6]. Wśród respondentów w całej Polsce dla co trzeciej badanej osoby niechęć do szerokiego uśmiechu jest w jakiś sposób związana z zębami, a 13% ankietowanych wskazuje wprost stan uzębienia jako główny powód[7].

Byliśmy ciekawi, w jakich sytuacjach chętnie dzielimy się uśmiechem, a kiedy robimy to nieco mniej wylewnie. Nie było dla nas zaskoczeniem, że to nie tylko beztroska dziecięca radość jest głównym powodem, dla którego w młodszym wieku większość z nas uśmiecha się częściej. Niezwykle ważne są także po prostu zdrowe i piękne zęby. Dlatego jako producent bezcukrowych gum, których żucie po jedzeniu i picu jest jednym z elementów profilaktyki, od ośmiu lat realizujemy program „Dziel się Uśmiechem”. Uczymy w nim, jak dzięki 4 prostym krokom: myj – czyść – żuj – kontroluj, sprawić, by szeroki uśmiech nie znikał z naszych twarzy również wtedy, kiedy będziemy starsi – mówi Beata Rożek, Dyrektor ds. Korporacyjnych, Mars Polska.

Mars Polska, producent bezcukrowych gum Orbit wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem od 2013 roku realizują program „Dziel się Uśmiechem”, w ramach którego dzieci ze szkół podstawowych uczą się zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Program od lat wspierany jest również przez partnerów merytorycznych: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. W tegorocznej 8. już edycji aż 100 000 dzieci w całej Polsce dowie się, jak zapobiegać próchnicy zębów, która dotyczy ponad 80% polskich sześciolatków i dwunastolatków. Uczniowie szkół biorących udział w akcji otrzymają materiały edukacyjne oraz specjalne zestawy dentystyczne, składające się ze szczoteczki i pasty oraz bezcukrowej gumy do żucia. Specjalnie opracowane treści, pełne angażujących ćwiczeń, gier i quizów pokażą, jak w 4 prostych krokach zadbać o zdrowe, piękne zęby. Wszystko po to, by dobre nawyki utrwaliły się u najmłodszych i pozostały
z nimi jak najdłużej, również w dorosłym życiu. Ambasadorką tegorocznej akcji po raz drugi została aktorka — Magdalena Różczka, znana z aktywnego zaangażowania w akcje charytatywne i kampanie społeczne.

Jak żucie bezcukrowej gumy pomaga dbać o zdrowie zębów?   Zdarza się, że po jedzeniu i piciu nie mamy możliwości użycia pasty i szczotki,
a pozostawione resztki pokarmów wchodzą w reakcję z płytką nazębną i tworzą kwasy, które niszczą szkliwo. Aby tego uniknąć, należy sięgnąć po bezcukrową gumę.   Żucie bezcukrowej gumy zwiększa produkcje śliny nawet 10-krotnie.Zwiększone wydzielanie śliny aktywnie zmniejsza demineralizację i poprawia stopień remineralizacji zębów.Żucie bezcukrowej gumy poprzez stymulacje produkcji śliny pomaga również neutralizować kwasy osadu nazębnego.  

[1] Badanie zrealizowane na zlecenie Mars Wrigley w dniach 17-19.08.2020 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. Próba badawcza: 1154 ankietowanych.