Kultura - strona główna powiat Włocławski - Kultura Włocławek - kultura

Narodowe czytanie i spektakl: „Moralność Pani Dulskiej”

Narodowe czytanie i spektakl: „Moralność Pani Dulskiej”

Już po raz dziesiąty włocławski Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego weźmie udział w ogólnopolskiej akcji pn. Narodowe Czytanie. Tym razem lekturą będzie komedia Gabrieli Zapolskiej pt.: „Moralność Pani Dulskiej”. I właśnie do zapoznania się z tym dziełem zaprasza „impresaryjny” wszystkich chętnych, którzy oprócz czytania chcieliby uczestniczyć w wydarzeniu, jakim jest spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru Ludzi Upartych pod tym samym tytułem.

„Moralność Pani Dulskiej” to opowieść o kryzysie moralności mieszczańskiej na przełomie XIX i XX wieku, który objawiał się nastawieniem wyłącznie na sprawy materialne, zanikiem potrzeb duchowych i kulturalnych, konserwatyzmem i ciasnotą poglądów, a zwłaszcza obłudą i fałszem. Szczególną formą dwulicowości stało się stosowanie zasad moralnych na pokaz, posługiwanie się nimi, by oceniać i atakować innych. Gabriela Zapolska właśnie dwulicowość i kołtunerię uczyniła głównym tematem swojej gorzkiej komedii. Tak dosadnie i skutecznie, że niedługo po premierze (Kraków 1906) w potocznym słowniku pojawiło się określenie „dulszczyzna”, jako synonim owej dwulicowości.

Spektakl zostanie wystawiony 4 września 2021 r. o godz. 17.00 w sali Teatru Impresaryjnego przy ul. Wojska Polskiego 13.