Wiadomości - strona główna Włocławek - wiadomości

Antysmogowy filtrator oczyści powietrze przy jednej z głównych tras przebiegających przez Włocławek

  • Antysmogowy filtrator oczyści powietrze przy jednej z głównych tras przebiegających przez Włocławek W okolicy jednego z najbardziej uczęszczanych przystanków autobusowych przy ul. Okrzei pojawiło się urządzenie poznańskiej Agencji Wspierania Ochrony Środowiska Sp. z o.o. ATANOX. To miejski antysmogowy filtrator.

Włocławek, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, został zaproszony do przeprowadzenia pilotażu.

Urządzenie zostało zoptymalizowane do usuwania szczególnie niebezpiecznych cząstek emitowanych z samochodów napędzanych silnikami Diesla o rozmiarach submikronowych uznawanych za najbardziej szkodliwe dla życia zdrowia ludzi i zwierząt. Proces filtracji wgłębnej na warstwie włókninowej usuwa ze strumienia zasysanego powietrza cząstki zawieszone stałe z przedziału wielkości PM2,5. Zasięgi filtracji pojedynczego filtratora zamontowanego w przestrzeni ulicznej obejmują promień ok. 20 m wokół i nad urządzeniem. W czasie godziny filtr oczyszcza 3000 metrów sześciennych powietrza.

Warto sobie uzmysłowić, że smog to jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych naszych czasów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, ponad połowa znajduje się w Polsce. Te dramatyczne dane nie omijają także Włocławka.