We Włocławku świętowano setną rocznicę Cudu nad Wisłą

„Pogoda cudna, upały, nic nie wierzę, aby bolszewicy mieli wejść do Warszawy, choć są tuż, tuż…” – tak pisała 15 sierpnia 1920 roku w swoim dzienniku Maria Dąbrowska. Walki z bolszewikami toczyły się także na przedpolach Włocławka. 15 sierpnia odbywały się w tym mieście wojewódzkie obchody upamiętniające setną rocznicę tych wydarzeń. 

  • Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego
Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kuj.Pom.

·        Wystąpienie przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej

·         Wystąpienie wicewojewody Józefa Ramlaua

  • Wystąpienie prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego.

Wojewódzkie obchody rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Wisły we Włocławku.

Następnie przed katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczystość z ceremoniałem wojskowym, podczas której medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odznaczeni zostali uczestniczka powstania warszawskiego Krystyna Majczyńska oraz pułkownicy Remigiusz Zieliński, Krzysztof Stańczyk i Janusz Kryszpin. Marszałek Piotr Całbecki wręczył specjalny okolicznościowy medal, wykonany z okazji setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, rodzinie Bartłomieja Kołodzieja, który był przewodniczącym Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Pomnika Poległych Obrońców Wisły 1920. 

W południe pod przewodnictwem ordynariusza diecezji włocławskiej biskupa Wiesława Meringa rozpoczęła się msza święta. Z katedry ulicami miasta ruszył przemarsz przez miasto. Na budynku delegatury Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Bechiego 2 odsłonięta została tablica poświęcona bohaterom Cudu nad Wisłą. Na Bulwarach im. Marszałka Piłsudskiego na mieszkańców czekało historyczne miasteczko z epoki z licznymi atrakcjami: musztrą oddziału konnego, pokazem władania białą bronią i sprzętu wojskowego oraz przejażdżkami konnymi. Z repertuarem pieśni patriotycznych wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Torunia i Kapela z Szaconkiem. Na zakończenie uroczystości grupa rekonstrukcyjna bydgoskiego Związku Harcerstwa Polskiego przedstawiła inscenizację historyczną „Młodzi w obronie Włocławka”. W wojewódzkich obchodach wzięli udział przedstawiciele Hufca ZHP Włocławek wraz z zastępczynią komendanta Chorągwi Dorotą Sucharską.

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. okolicznościowe wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Historii Włocławka oraz wystawa plenerowa na placu Wolności.

Z okazji setnej rocznicy Cudu nad Wisłą na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał komiks „Wojna polsko-bolszewicka. Ostatni bastion”.