Kultura - strona główna powiat Lipnowski - Kultura powiat Włocławski - Kultura powiat Włocławski - Wiadomości Wiadomości - strona główna Włocławek - kultura Włocławek - wiadomości

28 sierpnia we Włocławku wystartują Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski.

  • 28 sierpnia we Włocławku wystartują Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. To będzie główna impreza sezonu! Niespełna tydzień pozostał do 96. PZLA Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, które odbędą się we Włocławku. Najlepsi polscy lekkoatleci szykują szczyt formy na zawody, które dla wielu z nich będą najważniejszym startem w tym sezonie. Przez trzy dni rywalizacji na stadionie we Włocławku pokaże się ponad pięciuset zawodników, którzy mierzyć się będą w czterdziestu konkurencjach.

– Czuję dużą motywację przed tymi mistrzostwami, bo mam jedenaście z rzędu zwycięstw w różnych kategoriach wiekowych i chcę kontynuować jak najdłużej tę passę. Kto wie, może uda się ustanowić jakiś rekord kolejnych złotych medali – mówi oszczepnik Marcin Krukowski, który w ostatnich dniach imponuje formą – najpierw wygrał Memoriał Janusza Sidły wynikiem 87,07 m, a w środę był najlepszy w silnie obsadzonym Memoriale Ireny Szewińskiej, notując już w pierwszym rzucie odległość 83,37.

W ostatnim dniach ze świetnej strony pokazali się także inni czołowi polscy zawodnicy, m.in. Justyna Święty-Ersetic na 400 metrów, Ewa Swoboda na 100 metrów, czy Sofia Ennaoui, czołowa polska biegaczka na dystansach 800 i 1500 metrów. – Myślę, że forma powinna zwyżkować. Na razie normalnie trenuję, nie luzowałam zbyt mocno, a wyniki są bardzo zadowalające. Czekam na kolejne starty, w tym oczywiście na mistrzostwa Polski we Włocławku – mówi Ennaoui.

Jedną z gwiazd powinien być także będący w wyśmienitej dyspozycji Piotr Lisek, który w środę po jednym ze skoków długo trzymał się za nogę, ale uraz okazał się na szczęście niegroźny. W najbliższą niedzielę Lisek wystartuje w zawodach Diamentowej Ligi w Sztokholmie, a w kolejny weekend zamierza zdobyć tytuł mistrza Polski. Ciekawie zapowiada się także rywalizacja choćby w rzucie młotem kobiet i mężczyzn, czy w pchnięciu kulą.

Na tytuł mistrza Polski liczy też Adam Kszczot, choć póki co jego forma jest przeciętna. – Jestem zadowolony, że wróciłem do biegania, że ten sezon całkowicie nie przepadł i że przepracowałem plany treningowe. Zobaczymy, mistrzostwa Polski są za tydzień. Może we Włocławku czas będzie dwie sekundy szybszy? – mówi Kszczot.

Impreza, która odbędzie się na nowoczesnym stadionie we Włocławku organizowana będzie w setną rocznicę pierwszych w historii lekkoatletycznych mistrzostw Polski. – To będzie największa sportowa impreza w historii Włocławka i jesteśmy bardzo dumni, że to właśnie na naszym pięknym obiekcie lekkoatleci będą rywalizować o medale. Mam nadzieję, że sportowcy dadzą kibicom we Włocławku wielkie emocje – mówi prezydent miasta Marek Wojtkowski.

Na trybunach, zgodnie z obecnymi przepisami związanymi z zagrożeniem COVID-19, będzie mogło zasiąść każdego dnia około dwóch i pół tysiąca kibiców, co stanowi połowę pojemności obiektu. Sprzedaż biletów w cenach 12 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy) na dzień oraz trzydniowe karnety w cenach 30 i 15 zł trwa w portalu abilet.pl. Organizatorami mistrzostw są Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz miasto Włocławek i Lekkoatletyczny Klub Sportowy Vectra Włocławek, a sponsorem strategicznym jest ANWIL S.A.

– Zadbaliśmy o bezpieczeństwo zawodników i publiczności. Wprowadzono szereg procedur, które ograniczą możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na stadionie będą m.in. specjalne bramki z systemem do dezynfekcji oraz komora dezynfekująca, a kibice będą mogli zajmować miejsca na trybunach tylko z zachowaniem odpowiedniego dystansu – mówi Marian Nowakowski, dyrektor generalny 96. PZLA Mistrzostw Polski we Włocławku.

Na widzów, którzy wybiorą się kibicować lekkoatletom czeka szereg atrakcji. W strefie mistrzostw zostanie zbudowane lekkoatletyczne miasteczko, w którym dzieci i młodzież będą mogły sprawdzić swoje sportowe umiejętności. Ponadto na stadionie ustawione zostaną dwa duże ledowe ekrany, co z pewnością pomoże w oglądaniu rywalizacji. Każdy kibic na stadionie otrzyma folder mistrzostw.

96. PZLA Mistrzostwa Polski rozpoczną się w piątek, 28 sierpnia, o godz. 15.10 biegami eliminacyjnymi na 100 metrów mężczyzn i kobiet. Na godz. 16 zaplanowano ceremonię otwarcia, a już pierwszego dnia rozdanych zostanie dwanaście kompletów medali. Łącznie organizatorzy nagrodzą najlepszych zawodników w czterdziestu konkurencjach, a impreza zakończy się w niedzielę wieczorem najdłuższymi biegami kobiet i mężczyzn.

Wszystko na temat Mistrzostw we Włocławku: http://www.wloclawek2020.pl/