Kultura - strona główna powiat Lipnowski - Kultura powiat Włocławski - Kultura Włocławek - kultura

,,GOLIAT”ZAPOMNIANY BOHATER JUŻ 20 SIERPNIA WE WŁOCŁAWKU

Spotkanie z Powstańcem Warszawskim we Włocławku 
20 sierpnia 2019 r. Włocławek odwiedzi prof. Julian Kulski – żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego i ekspert Banku Światowego. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 we włocławskim Browarze B i poprzedzi je pokaz filmu poświęconego sylwetce profesora pt. „Goliat. Zapomniany Bohater”.
Prof. Julian Kulski ps. „Goliat” walczył w Szarych Szeregach, a potem w Związku Walki Zbrojnej. Od 12 roku życia uczestniczył w konspiracji. Aresztowany przez Gestapo i więziony na Pawiaku nie zdradził nikogo. Walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do obozu jenieckiego Stalag XI-A Altengrabow. Po wojnie kształcił się w dziedzinie architektury na Oxfordzie oraz Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych. Przez ponad sześćdziesiąt lat koordynował ponad trzy tysiące projektów architektonicznych w USA i na całym świecie. 
Premiera filmu pt. „Goliat. Zapomniany bohater” opowiadającego o losach profesora miała miejsce 30 lipca 2019 r. Dokument rzuca nowe światło na codzienne życie mieszkańców okupowanej Warszawy, podkreślając wkład i poświęcenie bohaterów powstańczej walki o honor i Ojczyznę. Film opowiada również o roli, jaką w konspiracji odegrał Julian Spitosław Kulski – ojciec „Goliata” i następca Stefana Starzyńskiego na stanowisku Prezydenta Warszawy.
Filmową opowieść profesora Juliana E. Kulskiego uzupełniają wypowiedzi historyków i przedstawicieli administracji publicznej oraz dotychczas niepublikowane materiały dźwiękowe i filmowe z archiwum Filmoteki Narodowej. Elementy te budują obraz bohaterskiej stolicy kraju, zdeterminowanej do nierównej walki z niemieckim okupantem. 
Honorowy patronat nad spotkaniem objęła Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Anna Gembicka. Organizatorem jest Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców ProBiznes.