Wiadomości - strona główna Włocławek - wiadomości

Informator o schroniskach i stołówkach dla bezdomnych

Informator o schroniskach i stołówkach dla bezdomnych W naszym regionie dedykowane instytucje wsparcia działają w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu oraz na terenie 7 powiatów ziemskich (brodnickiego, bydgoskiego, inowrocławskiego, mogileńskiego, nakielskiego, świeckiego i toruńskiego). To 19 schronisk, 3 noclegownie i 5 ogrzewalni – łącznie dysponujące ponad 1500 miejscami. Jest też 31 jadłodajni, z których 11 wydaje posiłki wszystkim potrzebującym.

 

Portal kujawsko-pomorskie.pl opublikował wykaz wszystkich instytucji wsparcia z adresami i telefonami, a także informator o miejscach udzielania pomocy bezdomnym.

 

We Włocławku schronisko dla bezdomnych kobiet i mężczyzn, w tym schronisko z usługami opiekuńczymi, działa przy ul. Karnkowskiego 7. Przy ul. Wyszyńskiego funkcjonuje ogrzewalnia dla osób bezdomnych. Schronisko dla bezdomnych mężczyzn działa również przy ul. Płockiej.

Podmiotem prowadzącym wszystkie placówki we Włocławku jest Caritas Diecezji Włocławskiej.

Jak informuje serwis kujawsko-pomorskie.pl, z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce pozostaje bez dachu nad głową ponad 30 tysięcy osób, w Kujawsko-Pomorskiem nieco ponad 1,5 tysiąca. Większość to mężczyźni (ponad 80 proc.); połowa ma 41-60 lat, jedna trzecia ponad 60; 1,5 proc. legitymuje się wyższym wykształceniem. Przyczyny bezdomności są od lat te same: eksmisja, konflikty rodzinne, uzależnienie, przemoc domowa, bezrobocie, zadłużenie, choroba i niepełnosprawność, odbywanie kary więzienia. W stosunku do badania z roku 2017 liczba bezdomnych spadła o ponad 9 proc.

 

Pełna informacja na ten temat: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35107-informator-o-schroniskach-i-stolowkach-dla-bezdomnych