Wiadomości - strona główna Włocławek - wiadomości

ZNAK POLSKI WALCZĄCEJ

 

20 marca 2019r.,  minęło 77 lat od dnia kiedy na ulicach okupowanej stolicy po raz pierwszy pojawiła się „Kotwica” – znak Polski Walczącej – symbol walki
i wyzwolenia. Ta symboliczna data wiąże się z wydarzeniem mającym miejsce
w 2018 roku, kiedy to rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP i na jej mocy „Kotwica” stała się symbolem
Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Autorką „Kotwicy” była harcerka Anna Smoleńska. Znak łączył w sobie literę „P” jak Polska i „W” jak walka. Kotwica miała pokazać okupantowi, iż Polska żyje i nadal walczy. Symbol stopniowo rozpowszechnił się w całym kraju, malowany na murach i budynkach. Za uwiecznianie znaku Polski Walczącej groziło aresztowanie lub wywiezienie do obozu.

 

„Kotwica” obchodziła wczoraj swoje 77 „urodziny”. Od blisko roku jest symbolem rozpoznawczym piątego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), które są ważnym elementem wzmacniania potencjału obronnego państwa.

 

19 czerwca 2018 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy
o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa weszła w życie po dwóch tygodniach i od 3 lipca 2018 roku orzeł i flaga WOT wyróżniają się „Kotwicą”. Jak napisano w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy „znak Polski Walczącej podkreśla fakt, że obrona Ojczyzny jest sprawą i obowiązkiem wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Ten symbol walki Narodu Polskiego z hitlerowskim okupantem, nawiązuje do dziedzictwa tradycji, do którego odwołują się współcześni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, jak też Żołnierzy Wyklętych”.

 

Symbolika „Kotwicy” znajduje się teraz na Orle i Fladze WOT. Terytorialsi z dumą noszą ją na oznace rozpoznawczej, jak również w swoich sercach odwołując się tym samych do bohaterskich czynów swych poprzedników.

 

Znak Polski Walczącej jest prawnie chroniony ustawą z dnia 10 czerwca 2014 r.
o ochronie Znaku Polski Walczącej, stanowi on dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej. Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.