powiat Włocławski - Kultura powiat Włocławski - Wiadomości

Festyn Archeologiczny Wietrzychowice 2021

Serdecznie zapraszamy na Festyn Archeologiczny Wietrzychowice 2021

W niedzielę 5 września 2021 roku w na terenie Parku Kulturowym Wietrzychowice (gm. Izbica Kujawska) odbędzie się festyn archeologiczny, którego organizatorem jest Klub Turystyki Rowerowej -Horyzont z Izbicy Kujawskiej oraz Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej.

Podczas festynu prezentowane będą stanowiska archeologii doświadczalnej ukazujące życie w wiosce neolitycznej. Na większości zaaranżowanych stanowiskach archeologii można będzie spróbować swoich umiejętności np. podczas lepienia glinianych naczyń czy też strzelania z łuku. Poznamy nie tylko techniki strzelania z łuku ale zobaczymy jakimi narzędziami i przedmiotami posługiwano się życiu codziennym. Będą stanowiska związane z myślistwem i łowiectwem, obróbki skór, wyrobu narzędzi z rogu, rybołówstwa, metalurgii miedzi, tkactwa, wypieku podpłomyków i wędzenia mięsa oraz wiele innych ciekawych ekspozycji. Nie może zabraknąć także stoiska pamiątkarskiego, gdzie oprócz wietrzychowickich pocztówek, magnesów, kubków oraz przypinek można będzie  nabyć znaczek turystyczny oraz uzyskać stempel.

 Podczas festynu odbędzie się także koncert zespołów :

-„Orkiestra świętego Mikołaja”-Jest to jeden z najbardziej cenionych i docenianych zespołów na polskiej scenie folkowej.

-„Zespół Jar”-Głównym zamierzeniem kapeli jest tworzenie muzyki w oparciu o muzyczne i liryczne zapisy etnografów oraz podania, legendy i obrzędowość ludową Słowian

– „Żniwa”- duet łączący elementy folku, muzyki dawnej i współczesnej.