Wiadomości - strona główna Włocławek - wiadomości

Jubileuszowy Piknik Europejski

W poniedziałek (23 kwietnia) w sali sejmowej płockiego ratusza odbyła się konferencja prasowa poświęcona XX Piknikowi Europejskiemu.

Dyrektorzy płockich instytucji kultury opowiedzieli o atrakcjach, jakie będą czekały na płocczan w dniach 12-13 maja.

W konferencji uczestniczyli: Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, Zastępca Prezydenta Roman Siemiątkowski, Dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Radosław Malinowski, Dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska, Dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Litosława Koper oraz Katarzyna Rosa z Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Płocka.

Piknik Europejski jest dorocznym świętem mieszkańców Płocka oraz jego miast partnerskich. Jubileuszowa, XX edycja odbędzie się w dniach 12-13 maja. W tym roku miasto obchodzi 30-lecie współpracy z niemieckim miastem Darmstadt.

Już od piątku 11 maja w Kinie za Rogiem trwać będzie Przegląd Filmów Niemieckich. W sobotę Starówkę wypełnią kramy prezentujące kulturę i historię krajów z całego świata.

Piknik tradycyjnie otworzy wielka Parada Europejska, w której wezmą udział uczniowie dwudziestu płockich szkół podstawowych. Parada przejdzie z parkingu przy Antypodkowie, przez ulicę Nowy Rynek, ulicę Tumską i Grodzką, na Starówkę.

Tam na scenie przed ratuszem odbędą się główne „piknikowe” wydarzenia, w tym występy przedszkolaków, wystawy oraz wieczorny koncert Margaret. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dzień później w Borowiczkach wystartuje VI Bieg Europejski odbywający się na dystansie pięciu kilometrów. Sponsorem XX Pikniku Europejskiego jest PKN ORLEN.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprosił na dwie imprezy towarzyszące: Majunię i Rock Tower, które odbędą się w Ogródku MOSiR (pl. Dąbrowskiego 2a). Majunia – impreza muzyki klubowej – wystartuje w sobotę 12 maja o godzinie 19. Wystąpią Teielte, Private Press, Killages (Gruzja) i Adi Nowak & Barvinsky.

W niedzielę 13 maja o godzinie 16 rozpocznie się Rock Tower – płockie święto muzyki rockowej. Oprócz lokalnych zespołów tj. Leshy, Concatenation, Waldemort zagrają także goście: Dragon, Vendetta F.M. (Hiszpania) oraz gwiazda wieczoru – Obscure Sphinx.