Wiadomości - strona główna Włocławek - wiadomości

Rówieśnicy Niepodległej z wizyta u marszałka

Rówieśnicy Niepodległej, świadkowie historii odrodzenia Polski po 1918 roku, na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego Ryszarda Bobera byli gośćmi dzisiejszej (23 kwietnia) sesji sejmiku województwa. Spotkanie wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości.

Na nasze zaproszenie odpowiedziały osoby urodzone w latach 1912-1918 z całego województwa. Ich dzieciństwo i młodość przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia.

Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęli:

  • Bernard Janecki ze Strzelna,
  • Jadwiga Łosiakowska z Aleksandrowa Kujawskiego,
  • Helena Mariańska z Grębocina (gmina Lubicz),
  • Kazimiera Piotrowicz z Zawał (gmina Obrowo),
  • Jan Sobolewski z Wąbrzeźna,
  • Marta Sypniewska z Janowca Wielkopolskiego,
  • Władysława Szajbe z Inowrocławia,
  • Helena Zaranek z Dąbrowy Biskupiej,
  • Seweryna Żwańska z Torunia.

Wszyscy zostali dziś odznaczeni wybitymi z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości medalami marszałka województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

– Dziękuję wam za dzisiejszą tu obecność, za możliwość doświadczenia dzięki wam czym jest prawdziwy patriotyzm, na którego wymiar składają się codzienna praca, codzienna służba – powiedział marszałek Piotr Całbecki podczas wspólnej konferencji prasowe z odznaczonymi, którzy jako pierwsi podpisali się pod deklaracją mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego na stulecie niepodległości.

Dzisiejsze uroczyste spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim rozpoczyna serię spotkań z rówieśnikami Niepodległej, które planujemy w roku stulecia odzyskania niepodległości. Samorządowcy, członkowie zarządu województwa i radni, złożą im wizyty z wyrazami uszanowania i posłuchają co mają do powiedzenia.

W województwie kujawsko-pomorskim mieszka obecnie około dwustu osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej. Najstarszą mieszkanką regionu jest Kazimiera Koralewska z Włocławka, która ukończyła 108 lat. Pamiętając o ich potrzebach, a także o bytowych i społecznych potrzebach wszystkich seniorów, w roku stulecia niepodległości kontynuujemy marszałkowską politykę senioralną, na którą składają się programy i projekty adresowane do tej grupy wiekowej.