Wiadomości - strona główna

Powstanie nowy szlak turystyczny. Podpisanie porozumienia

Dziś (28.02) o godz. 12.00 w siedzibie Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku nr 11/13 – w sali nr 5 odbędzie się uroczyste podpisanie porozumienia w sprawie opracowania, wytyczenia i wyznakowania szlaku turystycznego pn. Szlak Męczeństwa Rodziny Migdalskich.

Porozumienie podpisywać będą przedstawiciele następujących instytucji uczestniczących w tworzeniu szlaku: Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku, Nadleśnictwa Włocławek, władz gmin Włocławek, Kowal, Brześć Kujawski oraz Prezydenta Miasta Włocławek.

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów.

Warto wiedzieć: na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego znajduje się Miejsce Pamięci Narodowej zwane „Migdalszczyzną”. Miejsce to związane jest z tragicznymi losami rodziny Migdalskich, zamieszkujących podczas II wojny Światowej osadę Telążna Leśna.

W styczniu 1945 roku gospodarstwo Migdalskich zostało spacyfikowane przez okupanta niemieckiego za pomoc udzieloną partyzantom. W trakcie pacyfikacji zginęło dwóch partyzantów ukrywających się w gospodarstwie oraz dwunastoletni syn Migdalskich Stefan, a rodzice zostali aresztowani i przewiezieni na gestapo do Włocławka, gdzie wkrótce dołączył do nich syn Zygmunt. Cała trójka wraz z sześcioma innymi osobami więzionymi przez Niemców została rozstrzelana w ostatniej egzekucji jaką wykonali okupanci niemieccy 18 stycznia 1945 roku w okolicach Wieńca Zdroju.

Jednostkowy wymiar wielkiej tragedii rodziny Migdalskich, która dokonała się tuż przed wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej, wywiera duże wrażenie na osobach poznających losy tej rodziny. Inicjatorzy uczczenia pamięci rodziny Migdalskich postanowili połączyć miejsce, gdzie rozpoczęła się tragedia z miejscem, gdzie dopełnił się ich los. Tak narodził się projekt utworzenia szlaku turystycznego o nazwie Szlak Męczeństwa Rodziny Migdalskich. W ramach projektu planuje się wytyczyć trasę szlaku, oznakować ją i stworzyć infrastrukturę rekreacyjną.