Wiadomości - strona główna

Lokalne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 Wczoraj tj. 12 lutego w Urzędzie Miasta we Włocławku odbyła się konferencja na temat tegorocznym, lokalnym obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)”

W tym roku przypada 100. rocznica tego ważnego dla Włocławka jak i dla całej Polski święta, dla tego już w lutym miasto zaczyna obchodzić uroczystość.

Przygotowaliśmy takie zestawienie wszystkich tych imprez, które będą odbywać się w naszym mieście. Począwszy od miesiąca lutego aż do miesiąca listopada(…)” – mówi zastępca Prezydenta ds. edukacji i spraw społecznych Barbara Moraczewska.