Wtorek 17 października 2017 r., Imieniny obchodzą Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
Najnowsze wiadomości: UROCZYSTE OTWARCIE 2 DOMÓW DZIECKA W LUBIENIU KUJAWSKIM KONCERT PAPIESKI 2017 - FOTOGALERIA Wyniki III Festiwalu Piosenki Religijnej w Lubaniu Szkutnicy z włocławskiego „Elektryka” Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017 Kolejna zmiana kursów miejskiej komunikacji Akcja diagnostyczna Wyniki II Otwartego Turnieju Szachowego 2017 Nominacje na wyższe stanowiska w radziejowskiej Policji Pamięci księdza Jerzego
Aktualnie jesteś: Strona główna\ Aktualności \ Mamy Rekord Guinessa dla Bydgoszczy!
Wiadomości

Mamy Rekord Guinessa dla Bydgoszczy!
15 czerwca 2017 r. 03:34

Mamy Rekord Guinessa dla Bydgoszczy!

„25 czerwca podczas Festiwalu Drums Fusion spróbujemy pobić Rekord Guinessa w grze na Największym Bębnie Świata! Prosimy Was o nagłośnienie naszej akcji, przyjście i zaproszenie swoich rodzin, znajomych i nieznajomych”. Tak dopingowaliśmy Bydgoszczan do wspólnej akcji, niemalże równmo rok temu, podczas X. edycji Drums Fusion.
 

Konkurencja była trudna, bo  w 2013 r. padł pierwszy rekord Guinness'a w ilości bębniących na mega-bębnie.  Na festiwalu Przystanek Woodstock, 263 osoby zagrały na nim jednocześnie.

 

Stało przed nami zadanie okiełznania potwora. Bicie rekordu, było bowiem największym pod względem rozmachu artystycznego i medialnego, projektem mistrza działań plenerowych  Ryszarda Bazarnika. Gigantyczny instrument posiadał membranę o 10-metrowej średnicy, a jego waga przekraczała 3 tony!

 

Do bicia rekordu przystąpiliśmy w ultra-trudnych warunkach. Na sekundy przed rozpoczęciem Polska wygrała mecz o ćwierćfinał ze Szwajcarią w czasie Euro 2016. Rozradowani kibice dołączyli do tłumu i wtedy… lunęła z nieba ściana deszczu. To nawet nie była ulewa, to był kataklizm. Mimo tego bydgoszczanie nie ustąpili ani o krok.

 

W rytmie hitu grupy Queen „We Will Rock You”, nadawanym przez Ryszarda Bazarnika, setki ludzi uderzały w bęben. Wśród nas, przemoczony do ostatniej nitki walczył o rekord nawet sam prezydent miasta Rafał Bruski.

 

Na dokładne obliczenia komisji Guinessa czekaliśmy prawie rok. Komisja uwzględniła i wykorzystała nagrania z kilku kamer krążących wokół bębna oraz kamer stacjonarnych – np. ustawionej w oknie Galerii Wspólnej.

 

Teraz wiemy to już oficjalnie: zanotowano obecność 296 osób, jednocześnie bębniących na największym bębnie świata. MAMY REKORD GUINESSA dla BYDGOSZCZY!

 

Dzisiaj Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion to unikatowy, jedyny tej klasy i wagi festiwal muzyczny w Polsce, stawiający perkusję na piedestale. Festiwal wyrósł z przekonania, że Bydgoszcz jest miastem perkusistów. Znana jest bowiem w całej Polsce ze wspaniałej szkoły perkusyjnej stworzonej przez pokolenia wybitnych pedagogów i muzyków. Ścisła czołówka to Piotr Biskupski, Jacek Pelc, Marcin Jahr, Łukasz Żyta. Na co dzień współpracują oni z najlepszymi muzykami sceny jazzowej.

 

Dzięki temu udało się na Drums Fusion przyciągnąć takie gwiazdy jak Ian Anderson Paice (Deep Purple, Paul McCartney, George Harrison), Nippy Noya (Candy Dulfer, Stan Getz, Tomasz Stańko), Pete Lockett (Björk, Peter Gabriel, Robert Plant), Patsy Gamble (Mick Jagger), Steve Lombardo (Slayer), Manu Katché (Peter Gabriel, Sting) czy Michał Urbaniak i  Urszula Dudziak, a także John R. Beck (Yoko Ono i Bobby McFerrinn).

 

W 2017 roku na festiwalowych scenach zagrali: Cindy Blackman Santana, współtwórczyni sukcesu Lenny Kravitza i Carlosa Santany, Trio Możdżer-Danielsson-Fresco, Kapela ze Wsi Warszawa, Włodzimierz Nahorny Sextet i Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet. Przez miasto przeszła zaś wielka, uliczna Drums Parade poprowadzoną przez zespoły sambowe.

Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy kierowane przez Marzenę Matowską. Dyrektorem Festiwalu jest Marek Maciejewski, kurator pracowni Muzyki MCK i gitarzysta kultowego zespołu Variete.powrót

Tam gramy
Region

powiat włocławskipowiat aleksandrowskipowiat gostyniński

powiat lipnowskipowiat radziejowskipowiat toruński

Polecamy strony