Piątek 15 grudnia 2017 r., Imieniny obchodzą Nina, Celina, Walerian
Najnowsze wiadomości: WIGILIA SENIORÓW W SZPETALU GÓRNYM Spotkanie wigilijne w ZS w Kowalu Opłatek dla dziennikarzy w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu LIGA SIATKARSKA Old-boy XII Mikołajkowe Zawody w Pływaniu - Bydgoszcz 2017 POSZUKIWACZE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA Kujawsko-Pomorskie to królestwo choinki! Na rzecz reintegracji społecznej włocławian Standaryzacja i certyfikacja Straży Miejskiej we Włocławku W sobotę będą dostępne kolejne mobilne PSZOKi
Aktualnie jesteś: Strona główna\ Aktualności \ „Betlejem polskie” – wystawa w teatrze
Kultura

„Betlejem polskie” – wystawa w teatrze
22 listopada 2017 r. 07:28

„Betlejem polskie” – wystawa w teatrze

W Teatrze Impresaryjnym można oglądać wystawę złożoną z plakatów zapowiadających teatralne widowiska o tematyce Bożego Narodzenia.

Wśród autorów istniejących plakatów – metaforycznych, lirycznych, barwnych – wyróżniają się projekty Jerzego Czerniawskiego, Jacka Ćwikły, Mieczysława Górowskiego, Krystyny i Jerzego Janiszewskich, Jana Młodożeńca, Eugeniusza Geta Stankiewicza, Waldemara Świerzego, Ryszarda Tylmana.

Kilka z nich zobaczyć można na wystawie „Betlejem polskie”.

Warto wiedzieć, że obok „Betlejem polskiego” Lucjana Rydla, w realizacjach teatralnych i telewizyjnych pojawia się także „Pastorałka” – misterium bożonarodzeniowe w układzie Leona Schillera (1887-1954), reżysera, krytyka i teoretyka teatralnego, kompozytora i pieśniarza. Jej premiera odbyła się 24 grudnia 1922 roku w warszawskim Teatrze Reduta (reż.: Leon Schiller, Helena Buczyńska i Feliks Zbyszewski, opracowanie muzyczne: Leon Schiller).

Do głośnych realizacji współczesnych widowisk jasełkowych należą: „Kolęda Nocka” Ernesta Brylla z muzyką Wojciecha Trzcińskiego (reż. Krzysztof Bukowski) w gdyńskim Teatrze Muzycznym, wystawiona po raz pierwszy 20 grudnia 1980 roku, „Betlejem polskie” według Lucjana Rydla w gdańskim Teatrze Wybrzeże (reż. Marcel Kochańczyk) oraz „Betlejem polskie”, inspirowane sztuką Lucjana Rydla, w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym (premiera 5 stycznia 2013).

Wystawa w Teatrze Impresaryjnym będzie czynna do 5 stycznia 2018.powrót

Tam gramy
Region

powiat włocławskipowiat aleksandrowskipowiat gostyniński

powiat lipnowskipowiat radziejowskipowiat toruński

Polecamy strony