Wiadomości - strona główna Włocławek - wiadomości

Strażnicy miejscy przypominają właścicielom psów o obowiązkowym szczepieniu pupili

  • Strażnicy miejscy przypominają właścicielom psów o obowiązkowym szczepieniu pupili W 2020 roku strażnicy miejscy ujawnili 55 przypadków braku aktualnych zaświadczeń o zaszczepieniu psów przeciwko wściekliźnie. W związku z tym nałożyli 26 mandatów karnych, 28 właścicieli otrzymało pouczenia, skierowano też jeden wniosek do Sądu Rejonowego we Włocławku o ukaranie.

Straż Miejska przypomina wszystkim właścicielom i posiadaczom psów oraz ich opiekunom o obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, o którym jest mowa w art. 56 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. 2020.1421 t.j.).

Zgodnie z zapisem cytowanej ustawy, psy powyżej 3 miesiąca życia, na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciwko wściekliźnie. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż, co 12 miesięcy, od dnia ostatniego szczepienia.