Wiadomości - strona główna

Terytorialsi z 8K-PBOT porządkują miejsca pamięci przed 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

Kilka dni przed obchodami 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Terytorialsi z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej „Zo”, uporządkowali ponad 30 miejsc pamięci na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Akcja była cykliczną inicjatywą kujawsko-pomorskich terytorialsów oraz władz województwa. Prace, w zależności od potrzeb, polegały na myciu tablic pamiątkowych i pomników, pieleniu i uprzątnięciu śmieci.

Jednym z najaktywniejszych inicjatorów akcji w 8K-PBOT był Terytorials  szer. Radosław DUCH.

– „Wiele jest dat w historii naszego Narodu, które warte są wspominania i uczczenia. Jednak dla mnie, osobiście jedna jest najważniejsza. Wtedy wszyscy bez względu na wiek, kolor skóry, zawód, czy wygląd zatrzymują się w zadumie i oddają hołd tym, którzy walczyli za nasz kraj. 1 sierpnia, godzina 17.00 znowu staniemy razem dumni z heroizmu naszych przodków. Nie ważne, czy będzie to Toruń, Bydgoszcz, Warszawa, Grudziądz, czy też Nowy Jork. Ważne, że oddamy im należyty szacunek i pamięć. „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”, powiedział kiedyś Zbigniew Herbert, dlatego mam nadzieję, że moje włączenie się w akcję da przykład innym i zachęci ich do takiego działania”.

Akcja porządkowania miejsc pamięci była już kolejną, która potwierdziła praktyczny wymiar zobowiązań żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wobec środowiska kombatantów Światowego Związku Żołnierzy AK i Powstańców Warszawskich.

Celem programu „Żołnierska pamięć” jest budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej oraz kultywowanie i pielęgnowanie  pamięci
o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę. To jest dług honorowy, który musimy spłacić.

 

 Podtrzymywanie pamięci o żołnierzach AK  oraz żołnierzach podziemia niepodległościowego z okresu po 1945r. jest wynikiem współpracy 8K-PBOT z takimi instytucjami jak Światowy Związek Żołnierzy AK w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (województwa kujawsko-pomorskiego), jak również z właściwymi Oddziałami Instytutu Pamięci Narodowej.  Edukacja historyczno-patriotyczna jest bardzo istotnym elementem  edukacji młodych ludzi, którzy swoją tożsamość narodową czerpią
z autorytetów, którymi są Żołnierze AK oraz „Wyklęci”.