PŁOCK Wiadomości - strona główna

Bałkański folklor na Vistuli

Do Vistula Folk Festival pozostał niecały miesiąc. Podczas tegorocznej edycji festiwalu, w dniach 20-25 sierpnia, nasze miasto odwiedzą grupy z Ameryki Południowej, Azji i Europy. Dziś Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki prezentuje zespół, który nad Wisłę przyjedzie prosto z malowniczych Bałkanów.

Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny organizowany był w Płocku od 1966 roku. W roku 2012, po 32-letniej przerwie, został reaktywowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, by stać się jednym z najważniejszych festiwali folklorystycznych w kraju. W ostatnich latach gościliśmy artystów z takich krajów, jak Nowa Zelandia, Meksyk, Brazylia, Węgry, Serbia, Indonezja czy Tajwan. W tym roku na płockiej Starówce, w Parku Północnym i amfiteatrze będzie można obejrzeć występy zespołów m.in. z Argentyny, Indii i Bułgarii.

Zespół Pieśni i Tańca „Severniashki” powstał w 1959 roku w miejscowości Pleven w Bułgarii. Program artystyczny grupy inspirowany jest folklorem terenów północnych, położonych między rzeką Dunaj, a łańcuchem górskim Stara Płanina.

Występy zespołu to koncertowe spektakle będące syntezą muzyki, pieśni i tańca, opartą na jednolitym wątku narracyjnym i dramaturgicznym. Cechą charakterystyczną koncertów Severniashki Ensemble jest przede wszystkim autentyzm wykonawczy i niebanalna estetyka strojów ludowych prezentowanych przez artystów. Niezwykle barwne kostiumy zostały bowiem wykonane przez projektantów z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

Przez 60 lat istnienia zespół z powodzeniem prezentował bułgarski folklor na czterech kontynentach. Występował m.in. w Rosji, Maroko, Grecji, Kanadzie, USA, na Wyspach Kanaryjskich, ale także w Szwajcarii, Niemczech czy we Włoszech. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym „Złotej Karty” przyznanej przez Europejskie Forum Ekspertów we współpracy z akademią uznanych na arenie międzynarodowej liderów w dziedzinie nauki i kultury za wkład w rozwój kultury europejskiej, „Złotej Liry” Związku Bułgarskich Muzyków i Tancerzy, „Kryształowej Liry” Ministerstwa Kultury Bułgarii czy „Europejskiej Nagrody Jakości” przyznanej przez Europejskie Centrum Biznesu.

Zespół będzie jednym z gości ósmej edycji Vistula Folk Festival, który odbędzie się w Płocku w dniach 20-25 sierpnia. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, z wyjątkiem Koncertu Galowego (24 sierpnia, amfiteatr), na który bilety w cenie 10 zł można kupić w Bileterii POKiS (ul. Jakubowskiego 10).