Wiadomości - strona główna Włocławek - wiadomości

MISTRZYNI EUROPY WSTĘPUJE DO WOT

W piątek, 29 marca w Toruniu kolejni ochotnicy zasilą szeregi
8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Jednym z rekrutów będzie Iga Baumgart-Witan brązowa medalistka mistrzostw świata i mistrzyni Europy w sztafecie 4x400m. Iga podkreśla, że decyzja o wstąpieniu w szeregi Terytorialsów jest dla niej kolejnym wyzwaniem, które zdecydowanie „wpisuje się w jej model i styl życia”.  

„Sprawność fizyczna i psychiczna jest jednym z najważniejszych czynników decydujących
o gotowości żołnierza do działania (…) ”
– powiedziała Iga Baumgart-Witan. „Zobaczymy jak i czy, w ogóle się sprawdzę w takiej trochę innej roli, bo tutaj może się okazać, że sobie nie poradzę, tak dobrze jak na bieżni (…). W każdym bądź razie, na pewno potraktuje to jako nową przygodę i osobiste wyzwanie”– tak komentuje swoją decyzję o wstąpieniu
w szeregi 8K-PBOT mistrzyni Europy.

To już kolejne wcielenie, które rozpocznie się szkoleniem kandydatów na żołnierzy TSW w 8K-PBOT. Będzie to 16-dniowy kurs podstawowy dla ochotników, którzy wcześniej nie mieli do czynienia ze służbą wojskową.

Pierwszy dzień szkolenia podstawowego, tzw.  „szesnastki” to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne nowo przybyłych ochotników. W drugim dniu ochotnicy przejdą sprawdzian oceny sprawności fizycznej, który obejmie test wejściowy oraz badanie współczynników budowy ciała BMI. W kolejnych dniach kandydaci będą nabywali praktycznych umiejętności bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Zapoznają się również z zasadami panującymi na polu walki, w praktyce będą uczyć się przetrwania, udzielania pierwszej pomocy oraz z zasad topografii. W szkoleniu wyrównawczym wezmą udział również rezerwiści, jednakże ich szkolenie jest krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym. Ci, którzy ukończą szkolenie podstawowe, już 13 kwietnia złożą na Rynku Nowomiejskim w Toruniu przysięgę wojskową i jako, Terytorialsi rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym. Raz w roku każdy terytorials będzie musiał wziąć udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych.

W Toruniu znajduje się pierwszy z batalionów lekkiej piechoty, który  jest formowany w ramach 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Rejon odpowiedzialności obejmuje powiaty: sępoleński, tucholski, świecki, grudziądzki, nakielski, bydgoski, chełmiński, wąbrzeski, brodnicki, toruński, golubsko-dobrzyński, rypiński, lipnowski, aleksandrowski, inowrocławski, żniński, mogileński, radziejowski, włocławski.

Kolejne bataliony mają powstać w Inowrocławiu i Grudziądzu. Do tego czasu Toruń będzie szkolił ochotników z całego województwa.