Wiadomości - strona główna Włocławek - wiadomości

MIEJSKIE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 

MIEJSKIE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 

Włocławskie uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się w sobotę 10 listopada.

Tego dnia o godz. 19.00 w Muzeum Diecezjalnym nastąpi otwarcie wystawy “Za Ojczyznę Wolną i za Cara Imperatora módlmy się …”. Dzieje diecezji włocławskiej w latach niewoli narodowej. Następnie, o godz. 20.00 zabrzmi koncert fortepianowy „Polska Chopina” w wykonaniu Jana Przepałkowskiego.

O godz. 21.00 w Bazylice Katedralnej rozpocznie się Apel Jasnogórski.

11 listopada o godz. 8.00 rano delegacja władz samorządowych oraz przedstawicieli Rady Miasta uda się pod pomniki, gdzie nastąpi złożenie wiązanek.

Według ustalonego harmonogramu, będą to:

– Tablica poświęcona Marszałkowi J. Piłsudskiemu (Bulwary)

– Pomnik Obrońców Wisły 1920r. (Zawiśle)

– Krzyż ks. Jerzego Popiełuszki (Tama na Wiśle)

– Pomnik Bezimiennych Żołnierzy (Cmentarz Komunalny)

– Grób prezydenta miasta Witolda Mystkowskiego (Cmentarz Komunalny)

– Pomnik Powstania Styczniowego i pamięci  płk. Bechiego (Chopina)

– Obelisk Pamięci Poległych w latach 1830-1863 (Falbanka).

O godz. 10.00 u stóp Pomnika Żołnierza Polskiego na placu Wolności, koncertem Chóru „Canto” rozpoczną się główne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, z udziałem: delegacji władz miasta, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, kompanii honorowych wraz z pocztami sztandarowymi Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, pocztów sztandarowych Komendy Miejskiej Policji, Zakładu Karnego, Nadleśnictwa Włocławek, organizacji kombatanckich, organizacji  społecznych, szkół, przedstawicieli władz samorządowych, zaproszonych gości, harcerzy, mieszkańców Włocławka.

Okolicznościowe wystąpienie wygłosi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

W uroczystości weźmie udział orkiestra Zespołu Szkół Samochodowych.

Po uroczystości na placu Wolności, uczestnicy wraz ze 100-metrową flagą państwową przejdą na plac przed Bazyliką Katedralną. O godz. 11.00 w katedrze rozpocznie się koncert Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego. O godz. 12.00 nastąpi celebra Mszy świętej za Ojczyznę pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Wiesława A. Meringa.

O godz. 18.00 w Centrum Kultury Browar B. rozpocznie się Koncert Galowy Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Ojczyźnianej.