Wiadomości - strona główna Włocławek - wiadomości

W „Chemiku” zagoszczą naukowcy

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej, na zaproszenie ANWILU, poprowadzą warsztaty w laboratoriach włocławskiego Zespołu Szkół Chemicznych.

W wykładach i zajęciach, które odbędą się 11 kwietnia, wezmą udział młodzi pasjonaci nauki o atomach i molekułach, na co dzień zdobywający wiedzę w gimnazjach we Włocławku oraz sąsiadujących z miastem gminach.

Przypomnijmy: trzy lata temu ANWIL objął patronatem klasę o profilu technik technologii chemicznej w Zespole Szkół Chemicznych, a w ubiegłym roku – z inicjatywy przedsiębiorstwa – odbyły się w niej warsztaty chemiczne dla gimnazjalistów, które poprowadzili naukowcy z zaprzyjaźnionego z ANWILEM Wydziału Chemii Politechniki Łódzkiej.

W ubiegłorocznych wykładach i ćwiczeniach poświęconych materiałom polimerowym wzięło udział 63 uczniów gimnazjów z Włocławka i okolic. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, dlatego ANWIL zdecydował się na zorganizowanie jego II edycji.

 

11 kwietnia prof. dr hab. inż. Izabela Witońska, prof. dr hab. inż Dariusz Bieliński, dr inż. Tomasz Gozdek z Politechniki Łódzkiej opowiedzą młodym pasjonatom chemii o polimerach, związkach nazywanych także tworzywami sztucznymi lub plastikami.

Następnie w laboratoriach włocławskiego „Chemika” doktoranci łódzkiej uczelni zaprezentują gimnazjalistom, jak otrzymywana jest pianka poliuretanowa, przeprowadzą eksperymenty pokazujące właściwości gumy, a także proces powstawania powłoki ceramicznej.