Wiadomości - strona główna Włocławek - wiadomości

Bransoletka życia dla seniora. Trwa rekrutacja do regionalnego programu

Teleopieka domowa to nowa forma wsparcia opiekuńczego niesamodzielnych osób starszych, proponowana w marszałkowskim pilotażowym projekcie, który ruszy jeszcze tej wiosny. Udział w nim jest bezpłatny, nabór właśnie ruszył.

System opiekuńczo-ratunkowy składa się z nadajników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (np. upadku) oraz centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych.

Nadajniki/odbiorniki z komunikatorem audio umocowane są w bransoletkach lub zawieszkach na szyję, które seniorzy noszą stale przy sobie. Wciśnięcie przycisku alarmowego uruchamia pomoc. Najpierw z podopiecznym próbuje się skontaktować opiekun z centrum operacyjnego.

Stosowanie do sytuacji, zawiadamia rodzinę, innych bliskich lub sąsiadów, albo np. wzywa karetkę ratunkową. System można rozbudowywać, dodając różne funkcje monitoringu, np. lokalizację, czujnik upadku, licznik kroków, pomiar tętna.

Regionalny pilotażowy system teleopieki będzie dostępny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Zostanie nim objętych 50 niesamodzielnych osób starszych. Rekrutacja do programu trwa do 23 marca.