Kultura - strona główna

Muzyczne spotkanie z Grażyną Auguścik

Muzyczne spotkanie z Grażyną Auguścik

Jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych, Grażyna Auguścik, wystąpi 9 listopada w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki. Artystce towarzyszyć będzie akordeonista, Jarosław Bester. Bilety na koncert lada moment znajdą się w sprzedaży.

Grażyna Auguścik jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków zgodnie uznana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej.

Jest absolwentką słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Dyplom ukończenia szkoły otrzymała w 1992 roku z wyróżnieniem z rąk samego Phila Collinsa i Ala Jarreau. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu jazzowych i undergroudowych projektach nagraniowych innych artystów, prowadząc równocześnie własną wytwórnię płytową w wytwórni GMARecords.

Nagrała, wyprodukowała i wydała do tej pory 19 płyt solowych, spośród których 11 we własnej firmie nagraniowej, w ponad 20 wzięła udział jako gość, a kolejne to remixy z jej głosem. Współpracuje z muzykami, których dobrze zna i ceni. Wśród nich są: John Medeski, Michael i Randy Brecker, Jim Hall, Toots Thielemans, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Patricia Barber, Paul Wertico, John McLean, Kurt Rosenwinkel, Matt Ulery, Paulinho Garcia, Jarek Bester, Andrzej Jagodziński i wielu innych.

Udział w najbardziej prestiżowych festiwalach na całym świecie stawia ją w gronie najlepszych wokalistek jazzowych. W roku 1998 jej zrealizowana wspólnie z Bogdanem Hołownią płyta „Pastels” uznana została przez National Public Radio za jedną z najlepszych jazzowych płyt roku. Wydana w 2002 roku płyta „River” została natomiast uznana za jedno z największych wydarzeń muzycznych roku, stawiając Grażynę w gronie piętnastu najlepszych wokalistek jazzowych w Stanach (2002 Twirlie Nomination). W tym samym roku Auguścik otrzymała też prestiżową nominację dla najlepszej wokalistki 2002 roku w 22nd Annual Chicago MusicAwards.

W latach 2003, 2004, 2005 , 2006 i 2016 pismo „Jazz Forum Magazine” w plebiscycie publiczności przyznaje jej tytuł najlepszej wokalistki jazzowej.

Jarosław Bester to akordeonista i kompozytor. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatem wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band) -jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.

W swej grze, łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz dzięki zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych, osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i w świecie.

Duet Grażyny Auguścik i Jarosława Bestera wystąpi w piątek 9 listopada o godzinie 19 w sali koncertowej POKiS-u (ul. Jakubowskiego 10, Płock).