Kultura - strona główna

Rok Stanisława Zagajewskiego we Włocławku. Dwie znakomite wystawy w jednym miejscu

W przestrzeniach wystawienniczych Centrum Kultury Browar B. przy ul. Łęgskiej można oglądać dwie duże ekspozycje, których bohaterem jest Stanisław Zagajewski i jego twórczość.

W galerii „Antresola” do 25 lutego czynna będzie wystawa: „Nikifor kontra Zagajewski”, czyli artystyczne porównanie wizji malarza z wizjami rzeźbiarza. Nikifor Krynicki, jak i Stanisław Zagajewski, nie bez powodu nazywany niekiedy włocławskim Nikiforem, byli outsiderami, będąc zamknięci w swoim świecie tworzyli tysiące nigdy nie udokumentowanych prac.

Znaleźli wielu naśladowców, mieli wiele wystaw w Polsce jak i na świecie. Na ich temat wydano sporo publikacji, nakręcono o nich filmy. Uzupełnieniem ekspozycji jest prezentacja innych polskich i zagranicznych twórców nurtu art brut.

Zebrana kolekcja dzieł pochodzi ze zbiorów Dariusza Matyjasa, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz osób prywatnych.

Natomiast w galeria „Beczkownia” do 15 kwietnia czynna będzie wystawa „Stanisław Zagajewski – IN MEMORIAM”.

To swego rodzaju hołd oddany przez zaproszonych artystów. W wystawie bierze udział około 30 twórców, głównie z Włocławka, oprócz tego – kilku artystów z innych terenów Polski oraz z Ukrainy. Prezentowanych jest ponad 70 prac, w większości przygotowanych specjalnie na tę okazję.